Przejdź do treści
  • 1 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie wpływu programu „Rodzina 500 plus” na zwiększenie dzietności

Interpelacja w sprawie wpływu programu „Rodzina 500 plus” na zwiększenie dzietności

Obywatele bardzo często zwracają uwagę na sztandarowy program partii rządzącej, jakim jest 500+. Jego celem było zwiększenie dzietności w Polsce. Czy udało się osiągnąć cel dzięki kosztownemu rozdawnictwu?

Przyrost naturalny w naszym kraju jest jednym z najniższych w Europie. Czy program 500+ sprawił, że polskie rodziny zdecydowały się na potomstwo? To pytanie samo w sobie brzmi nienaturalnie ale wnioski będzie można wyciągnąć po uzyskaniu odpowiedzi od ministerstwa.

Pełna treść interpelacji:

Szanowna Pani Minister,

program „Rodzina 500+” to sztandarowy projekt rządu Zjednoczonej Prawicy, który ma się przyczynić do systemowego wsparcia polskich rodzin oraz poprawy poziomu dzietności w Polsce. Kwestią podstawową jest poprawa przyrostu naturalnego w naszym kraju, który jest jednym z najniższych w Europie. Jako parlamentarzystę ciekawi mnie wpływ programu „Rodzina 500+” na zwiększenie dzietności.

Biorąc powyższe pod uwagę, na podstawie art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

  1. Ile dzieci spośród tych, na które przysługuje ich rodzicom świadczenie wychowawcze tzw. „500 plus”, stanowią dzieci urodzone jako trzecie, czwarte i piąte w danej rodzinie.
  2. Jaki procent spośród dzieci, na które przysługuje ich rodzicom świadczenie wychowawcze tzw. „500 plus” stanowią dzieci urodzone jako trzecie, czwarte i piąte w danej rodzinie.

Odpowiedź ministerstwa będzie dostępna tutaj: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=3756