Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interwencja w Szpitalu im. M. Madurowicza w Łodzi ws. nakazu testów przy porodach rodzinnych

Interwencja w Szpitalu im. M. Madurowicza w Łodzi ws. nakazu testów przy porodach rodzinnych

Szpital ogłosił komunikat, w którym w pierwszej kolejności informuje, że w porodzie rodzinnym może uczestniczyć jedna osoba towarzysząca od początku aktywnej fazy I okresu porodu, która okaże ujemny test PCR wykonany w kierunku SARS-CoV-2 ważny do 72 godzin.

Według stanowiska Narodowego Funduszu Zdrowia, które widnieje na stronie internetowej: „Nieuzasadnione i nieracjonalne jest żądanie świadczeniodawców wykonania testu PCR w kierunku COVID-19 przez osoby towarzyszące, na 5 dni przed porodem. Poród jest – co do zasady – zdarzeniem nieplanowanym”. Dodatkowo NFZ informuje, że w przypadku odmowy osobie towarzyszącej uczestnictwa w porodzie z powodu niedostarczenia testu, należy zgłosić te nieprawidłowości do NFZ lub Rzecznika Praw Pacjenta.

Skoro wymaganie testu na covid-19 jest nieprawidłowością, to nie pozostało nic innego jak poprosić szpital o stosowne wyjaśnienia.

Pismo do szpitala: Szpital M. Madurowicza w Łodzi. testy na covid do porodu rodzinnego

Odpowiedź Dyrekcji szpitala: Odpowiedź Szpitala i. M. Madurowicza ws. nakazu testów przy porodach rodzinnych

Kolejne pismo do Szpitala: Szpital M. Madurowicza w Łodzi. testy na covid do porodu rodzinnego.2

Odpowiedź dość zdawkowa, ale wskazująca na zmiany jakie powinny zajść w tym kierunku. Nic nie stało na przeszkodzie aby wyjaśnić Posłowi na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na czym polega wspomniana aktualizacja zasad w akcie wewnętrznym Szpitala. Pozostaje mi dopytać. Przed publikacją tego wpisu, otrzymałem zgłoszenie, że szpital wstrzymał porody rodzinne, o czym nie poinformował pacjentów. O to również dopytam.