Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Podsumowanie aktywności Biura Poselskiego za pierwsze 30 miesięcy

Podsumowanie aktywności Biura Poselskiego za pierwsze 30 miesięcy

Każdego dnia do biura poselskiego zgłaszają się obywatele z całej Polski. Generalną zasadą posła Jakuba Kuleszy jest wysłuchanie każdego problemu bez względu na okręg wyborczy. Odległość nie ma znaczenia, skupiamy się zawsze na tym czy są podstawy do interwencji, sprawdzamy czy nie doszło do złamania przepisów prawa przez urzędników. 

420

interwencji poselskich

1700

udzielonych porad

4150

odpowiedzi e-mail

Przeprowadzenie interwencji poselskiej to dość długi i czasochłonny proces. Zaczynamy zawsze od przyjęcia zgłoszenia oraz dokładnej analizy prawnej dokumentów potwierdzających zgłoszony stan rzeczy. W przypadku stwierdzenia podstaw do interwencji poselskiej, podejmujemy kontrolę, najczęściej w formie pisemnej. Zgodnie z przepisami, każdy kontrolowany podmiot jest zobowiązany złożyć wyjaśnienia w ciągu 14 dni. Otrzymaną odpowiedź poddajemy analizie i oceniamy czy na tym etapie interwencja może być zakończona. Często zdarza się, że postawa urzędników, niekiedy mająca na celu uniknięcie odpowiedzi na pytania, wymaga kontynuacji interwencji i wystosowania kolejnych pism w sprawie.

Naszą działalność podzieliliśmy na kilka głównych filarów, w których się specjalizujemy. Pierwszym z nich i chyba najgłośniejszym jest walka z masowymi kontrolami urzędników ZUS, wobec kobiet prowadzących działalność gospodarczą. Podjęliśmy setki interwencji do ZUS, w tym wiele skutecznych. Kolejnym obszarem jest działalność w sferze opieki okołoporodowej. Jakub Kulesza jako Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Opieki Okołoporodowej kontroluje placówki medyczne szczególnie pod kątem przestrzegania standardów opieki wobec rodzących kobiet. Trzecim filarem jest rynek farmaceutyczny oraz zjawisko masowej likwidacji prywatnych aptek. Poseł Kulesza jako jedyny parlamentarzysta poświęcił tej kwestii wiele czasu i przeprowadził bardzo dużo inicjatyw, od indywidulanych interwencji po organizację posiedzeń w ramach prac Parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Lekowej, któremu również przewodniczy.

Od początku IX kadencji Sejmu podjęliśmy ponad 420 interwencji poselskich. Oprócz interwencji istotną działalnością jest udzielanie porad. Co prawda nie zastąpimy roli profesjonalnych pełnomocników prawnych ale zawsze doradzamy w granicach naszego doświadczenia i kompetencji zawodowych. Staramy się za każdym razem odpowiednio nakierować do dalszego działania, dać odwagę do walki o swoje prawa. Od początku kadencji odpisaliśmy na ponad 4150 wiadomości e-mail i udzieliliśmy ponad 1700 porad. 

Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do kontaktu!

Małgorzata Tylus
Dyrektor Biura Poselskiego