ZUS niewątpliwie interpretuje przepisy na swój sposób. Często niekorzystny dla ubezpieczonych.
Tak też jest z art. 43 ustawy zasiłkowej. Zadałem kluczowe pytanie: Na jakiej podstawie prawnej ZUS twierdzi, że art. 43 nie obowiązuje w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pomiędzy poszczególnymi okresami pobierania zasiłków? Czy jest to dowolna interpretacja przepisów przez ZUS?
Pełna treść interpelacji:
Szanowna Pani Minister,
Art. 43 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, brzmi: „Podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedziach do obywateli informuje, ze zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli między wybranymi okresami pobierania zasiłków miała miejsce zmiana wymiaru czasu pracy.
Proszę o odpowiedź na następujące pytania:
- W jakich przypadkach ma zastosowanie art. 43 ustawy zasiłkowej?
- Na jakiej podstawie prawnej ZUS twierdzi, że art. 43 nie obowiązuje w przypadku zmiany wymiaru czasu pracy pomiędzy poszczególnymi okresami pobierania zasiłków? Czy jest to dowolna interpretacja przepisów przez ZUS?
Odpowiedź Ministerstwa: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=13375