JAKUB KULESZA Poseł na Sejm RP

w okręgu nr 6 – Lublin i powiaty: janowski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, puławski, rycki, świdnicki

Działalność społeczna


Działalność ekspercka


Działalność edukacyjna


Działalność patriotyczna


Działalność zawodowa


Życie prywatne

 

Działalność społeczna

 

Moją przygodę z polityką rozpocząłem w 2006 roku, zakładając w Puławach Sekcję Młodzieżową Unii Polityki Realnej. W ciągu niemal trzech lat działalności przeprowadziliśmy szereg lokalnych akcji związanych z wysokością podatków i wydatkami samorządów. W 2008 roku wygrałem przeprowadzone w ordynacji JOW wybory do Senatu Młodych.

W 2010 roku, będąc na studiach porzuciłem działalność polityczną na rzecz działalności społecznej i dołączyłem do Stowarzyszenia KoLiber. Od 2011 roku koordynowałem i inicjowałem wiele projektów edukacyjnych. W 2012 roku zostałem wiceprezesem oddziału warszawskiego, od czerwca do grudnia 2012 roku byłem skarbnikiem i I wiceprezesem KoLibra, a 8 grudnia 2012 roku zostałem wybrany na stanowisko Prezesa Stowarzyszenia KoLiber.

Do moich największych sukcesów w KoLibrze mogę zaliczyć mnóstwo projektów edukacyjnych i patriotycznych, zmianę identyfikacji wizualnej oraz portalu internetowego, otworzenie lokalu Zgoda 4 oraz uruchomienie Centrum Analiz KoLibra, w ramach którego został opracowany raport „Demografia a System Emerytalny”. Działalność w organizacji kontynuuję do dzisiaj. Więcej informacji na moim profilu na stronie Stowarzyszenia KoLiber.


1000488_276670175804114_1011624996_n

 

Działalność ekspercka

 

W ramach powołanego przeze mnie Centrum Analiz KoLibra został opracowany raport „Demografia a System Emerytalny„. Opracowanie to udało nam się zaprezentować na konferencji eksperckiej, zorganizowanej w Sejmie na Parlamentarnym Zespole ds. Wolnego Rynku oraz na specjalnym posiedzeniu Senackiej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, w którym uczestniczyli także przedstawiciele rządu w randze sekretarza stanu oraz liczni profesorowie. 18 czerwca 2013 roku osobiście przedstawiłem założenia naszej propozycji reformy systemu emerytalnego Prezesowi Rady Ministrów, uzyskując na specjalnym spotkaniu podpis Donalda Tuska na jednym z egzemplarzy naszego raportu. Niestety przygotowana przez nas reforma nie została zrealizowana.


Raport emerytalny w sejmieKulesza Tusk Raport Emerytalny


W 2014 roku razem z trzema kolegami ze Stowarzyszenia KoLiber ufundowaliśmy w Puławach Fundację Progresywną. W październiku 2015 roku opublikowaliśmy opracowywany przez kilka miesięcy na zlecenie Pawła Kukiza PROGRAM NOWEGO POKOLENIA. Program został zredagowany przez młodych ekspertów Fundacji Progresywnej. Raport opisuje m.in. założenia kompleksowej reformy finansów publicznych, którą charakteryzują:

► SZWAJCARSKIE FINANSE PUBLICZNE
► SINGAPURSKA EFEKTYWNOŚĆ
► KANADYJSKA EMERYTURA
► BRYTYJSKIE REGUŁY ADMINISTRACYJNE
► POLSKA INNOWACYJNOŚĆ


Program Nowego Pokolenia

 

Działalność edukacyjna

W 2011 roku reaktywowałem projekt Latającego Uniwersytetu KoLibra, w ramach którego przeprowadziłem kilkadziesiąt lekcji ekonomii w szkołach średnich w Warszawie, Lublinie i Kaliszu. Do tematów zajęć należały: interwencjonizm państwowy, dług publiczny oraz historia i mechanizmy funkcjonowania pieniądza.

Latający Uniwersytet KoLibra - Jakub Kulesza


Zainicjowałem, koordynowałem i prowadziłem projekt Lekcje Ekonomii dla Dzieci, w ramach którego osobiście przeprowadziłem dwa semestry zajęć w szkołach podstawowych w Puławach i Warszawie.

Latający Uniwersytet KoLibra - Jakub Kuleza


Jako Prezes Stowarzyszenia KoLiber zainicjowałem i nadzorowałem projekty Lekcje Ekonomii dla Młodzieży oraz Akademia KoLibra.

Akademia KoLibra - Jakub Kulesza

 

Działalność patriotyczna

Jako Prezes Stowarzyszenia KoLiber współorganizowałem w ramach społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uroczystości upamiętniające bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego, zakatowanych w siedzibie Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

Żołnierze Wyklęci - Jakub Kulesza


We współpracy kilku młodzieżowych organizacji patriotycznych stworzyliśmy Prawdziwą „księgę zasług” Wojciecha Jaruzelskiego. Publikacja składa się z 20 kart przedstawiających wydarzenia z okresu PRL związanych z postacią komunistycznego przywódcy. Publikacja ta była odpowiedzią młodego pokolenia na próbę publicznego fetowania urodzin Wojciecha Jaruzelskiego.

 

Księga Zasług


Z okazji rocznicy urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego (żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego, ochotnika do Auschwitz, autora pierwszych raportów o Holocauście, twórcy wewnątrzobozowego ruchu oporu, powstańca warszawskiego, wysłannika gen. Andersa do powojennej Polski, ofiary stalinowskiego mordu sądowego) organizowałem pełniąc funkcje prezesa Stowarzyszenia KoLiber Marsze Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Marsz Pileckiego - Jakub KuleszaMarsz Pileckiego

 

Działalność zawodowa

W 2009 roku ukończyłem II Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej w Puławach. Następnie rozpocząłem studia na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej na makrokierunku: Elektronika, Informatyka i Telekomunikacja. Na drugim roku studiów dziennych rozpocząłem pracę w firmie teleinformatycznej Telsar Sp. z o.o., w której obsługiwałem m.in takich klientów jak Narodowy Bank Polski. W 2013 roku obroniłem tytuł inżyniera na ocenę bardzo dobrą oraz kontynuowałem naukę na II stopniu studiów dziennych. Po obronieniu pracy magisterskiej planuję kontynuować naukę zaocznie na Podyplomowym Studium Administracji na kierunku: Kontrola, Nadzór i Audyt w Administracji Publicznej.

 

Życie prywatne

Urodziłem się 12 listopada 1990 roku w Lublinie jako drugi syn Iwony i Marka. Mam trzech braci – Michała, Kacpra oraz Wiktora. Od dzieciństwa związany jestem z Puławami, w których dorastałem i aktualnie mieszkam. Jestem żonaty od maja 2015 roku. Trenowałem judo, taekwondo i kick-boxing.

Oczami mojej żony – Katarzyny

„Mojego męża poznałam w czasie nauki w liceum w Puławach. Mimo, że mieliśmy wielu wspólnych znajomych, nasze drogi przecięły się dopiero w drugiej klasie. Jakub pomagał mi przygotować się do matury z matematyki oraz wybrać kierunek studiów. Wkrótce razem rozpoczęliśmy naukę na Politechnice Warszawskiej.

Kuba zdecydowanie nie był typem kujona, co nie przeszkodziło mu w zdobyciu stypendium naukowego ani rozpoczęciu pracy w branży IT już po drugim roku. W trakcie studiów wstąpiłam do Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, a Kuba dołączył do Stowarzyszenia KoLiber. Początkowo chodził na spotkania raz na tydzień, stopniowo przeznaczając coraz więcej czasu na działalność w organizacji. Po około dwóch latach aktywności został wybrany na stanowisko Prezesa KoLibra. Myślę, że wiele osób zgodzi się ze mną, że jego kadencja należała do pomyślnych. KoLiber wyszedł z podziemia, zyskał nowy lokal oraz przeszedł rebranding. W trakcie kadencji Prezesa KoLibra, Jakub obronił tytuł inżyniera z oceną bardzo dobrą na dyplomie oraz rozpoczął studia magisterskie na tym samym wydziale. W listopadzie 2013 roku Kuba oświadczył mi się na dachu warszawskiej Riviery. Do tej pory nie wiem, jak przekonał portiera, by otworzył mu dach, ale muszę przyznać, że Kuba ma dar perswazji. Po mojej obronie rozpoczęliśmy przygotowania do ślubu, który odbył się 23 maja 2015 roku w Kazimierzu Dolnym.

Co mnie w nim urzekło? Chyba jego oczy. Jestem pewna jego szczerych intencji i uczciwości. Gdyby tak nie było, nie wyszłabym za niego za mąż.

W wyborach do Sejmu RP zagłosowałam na mojego męża. Nie dlatego, że jest moim mężem, lecz dlatego, że chcę zmian w naszym kraju. Zmian na lepsze.”


jakubkuleszaprywatnie