Wspólnie z Posłami Jackiem Wilkiem, Wojciechem Bakunem i Maciejem Masłowskim, złożyliśmy interpelację, w związku z założeniami Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej.
Pełna treść interpelacji znajduje się poniżej.
Odpowiedź ministerstwa będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=1859
Szanowna Pani Minister,
w opublikowanych na stronach Ministerstwa Cyfryzacji Założeniach Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej mowa jest m. in. o wprowadzeniu systemu monitorowania ruchu w punktach wymiany ruchu internetowego (IXP). W ramach tego systemu, CERT/CSIRT narodowy (instytucja państwowa posiadająca kompetencje bezpośredniego kierowania realizacją przedsięwzięć z zakresu ochrony cyberprzestrzeni RP) „powinien posiadać możliwość umieszczania własnych sond w IXP lub korzystania z narzędzi stosowanych przez operatora”. Jednocześnie, wg wymienionego wyżej dokumentu, „w procesie wykrywania ataków i reagowania na nie, należy uwzględnić wszystkie warstwy modelu sieciowego OSI” – czyli również warstwy prezentacji i aplikacji, odpowiedzialne za kodowanie danych oraz inicjowanie sesji komunikacyjnych (np. w ramach poczty elektronicznej czy przeglądania stron WWW). Sugeruje to, że system monitorowania ruchu będzie mógł monitorować nie tylko natężenie i rodzaj ruchu internetowego oraz adresy źródłowe i docelowe przesyłanych pakietów, ale również treść komunikatów przesyłanych przez użytkowników Internetu. Jak twierdzi Fundacja Panoptykon, „z informacji ujawnionych przez Edwarda Snowdena wynika, że obserwacja ruchu w punktach wymiany ruchu internetowego była (i prawdopodobnie jest nadal) jedną z metod masowej inwigilacji”.
W związku z tym mam pytania:
- Czy uczestnictwo operatorów IXP w zakładanym systemie monitorowania ruchu internetowego ma być przymusowe?
- Jaki rodzaj danych ma być monitorowany przez sondy monitorujące?
- Kto ma mieć dostęp do tych danych oraz prawo ich przetwarzania i wykorzystywania?
- Czy zakłada się możliwość wykorzystania systemu monitorowania ruchu internetowego do kontroli operacyjnej prowadzonej przez Policję lub inne służby państwowe?
- Czy będzie istniała możliwość potencjalnego wykorzystania systemu monitorowania ruchu internetowego do takiej kontroli operacyjnej?
- Czy będzie istniała możliwość potencjalnego wykorzystania systemu monitorowania ruchu internetowego do blokowania dostępu do wybranych zasobów internetowych?
Z uszanowaniem