Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie Narodowej Loterii Paragonowej

Interpelacja w sprawie Narodowej Loterii Paragonowej

Od zeszłego roku organizowana jest przez Ministerstwo Finansów Narodowa Loteria Paragonowa. Ostatnio została upubliczniona informacja, że jedną z głównych nagród w loterii – samochód Opel Insignia – wygrała G. K. K., znajoma byłej wiceminister, a obecnej poseł Izabeli Leszczyny. W związku z tym, że sytuacja ta wywołała społeczne oburzenie, wspólnie z Posłem Tomaszem Rzymkowskim, złożyliśmy stosowny projekt interpelacji, w celu wyjaśnienia wątpliwości. Pełny projekt ustawy, znajduje się poniżej.

loteria-paragonowa-725x375

Odpowiedź ministerstwa będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=1944

Szanowny Panie Ministrze,

od zeszłego roku organizowana jest przez Ministerstwo Finansów Narodowa Loteria Paragonowa. Ostatnio została upubliczniona informacja, że jedną z głównych nagród w loterii – samochód Opel Insignia – wygrała G. K. K., znajoma byłej wiceminister, a obecnej poseł Izabeli Leszczyny. (źródło: http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/281521-samochod-w-narodowej-loterii-paragonowej-wygrala-kolezanka-bylej-wiceminister-finansow-ktora-loterie-projektowala-spokojnie-to-tylko-przypadek)

Jak powiedziała portalowi „wPolityce” poseł Leszczyna, „pracowaliśmy nad przygotowaniem przetargu blisko rok, bo to była bardzo skomplikowana procedura. W przetargu wygrała firma i to ta właśnie firma odpowiadała i nadal odpowiada za organizowanie loterii, za wymyślenie procesu losowania, który jest elektroniczny”. Jak można przeczytać na stronie internetowej https://loteriaparagonowa.gov.pl/ oraz w BIP Ministerstwa Finansów organizatorem tym jest konsorcjum Unique One Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W związku z tym mam pytania:

  1. Ile Ministerstwo Finansów zapłaciło lub ma zapłacić konsorcjum Unique One Sp. z o.o. za organizację loterii ?
  2. Czy istnieją wiarygodne dowody (np. logi komputerowe, protokoły losowań) na to, że losowanie to, jak i inne losowania w ramach tej loterii, są rzeczywiście przeprowadzane elektronicznie bez udziału pracowników ministerstwa?
  3. Czy istnieje techniczna możliwość sfałszowania wyników takiego losowania lub manipulowanie nimi, a jeżeli tak, to na czym polega?
  4. Czy ministerstwo ma pewność, że w kodzie oprogramowania używanego do losowania nie są „zaszyte” dane umożliwiające manipulowanie wynikami losowania – np. nazwisko, nr telefonu czy adres e-mail osoby „przewidzianej” do wygranej?
  5. Czy był przeprowadzany audyt wyżej wymienionego oprogramowania pod kątem jego wiarygodności i odporności na oszustwa?
  6. Jeżeli audyt nie był przeprowadzany, czy ministerstwo ma zamiar go przeprowadzić?
  7. Czy Narodowa Loteria Paragonowa będzie kontynuowana?