Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie pomysłu przywrócenia kart rowerowych

Interpelacja w sprawie pomysłu przywrócenia kart rowerowych

Po tym jak pojawiły się doniesienia prasowe, dotyczące planów przywrócenia obowiązku posiadania karty rowerowej dla rowerzystów, którzy ukończyli 18 lat i nie posiadają prawa jazdy, wspólnie z Posłami Jackiem Wilkiem, Tomaszem Jaskółą, Magdaleną Błeńską i Jerzym Kozłowskim, złożyliśmy interpelację. Budzą się obawy, że wprowadzenie obowiązku posiadania karty rowerowej, będzie tylko kolejną biurokratyczną uciążliwością, niemającą żadnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Pełna treść interpelacji znajduje się poniżej.

rowery

Odpowiedź na poniższą interpelację, będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=2331

Szanowny Panie Ministrze,

pojawiły się doniesienia prasowe (http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/517385,rower-karta-rowerowa-wypadek-policja-prawo-przepisy-gzamin-pieniadze-cyklisci-rowerzysci-zmiana-przepisow.html i http://forsal.pl/artykuly/933906,karta-rowerowa-bedzie-obowiazkowa-zmiany-w-przepisach.html) dotyczące planów przywrócenia obowiązku posiadania karty rowerowej dla rowerzystów, którzy ukończyli 18 lat i nie posiadają prawa jazdy.

Jak wynika z tych doniesień, pomysł ten uzasadniany jest chęcią podniesienia wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego u takich osób, w związku z dużą liczbą wypadków, w których uczestniczą rowerzyści.
Mamy jednak w związku z tym pytania:

  1. Jaka część wypadków z udziałem rowerzystów jest powodowana w wyniku nieznajomości przepisów ruchu drogowego przez tych rowerzystów?
  2. Czy ministerstwo posiada dane pokazujące, że więcej wypadków dotyczy rowerzystów bez prawa jazdy i karty rowerowej niż tych dysponujących takimi dokumentami?

Jeżeli takich danych nie ma, wprowadzenie obowiązku posiadania karty rowerowej będzie tylko kolejną biurokratyczną uciążliwością, niemającą żadnego wpływu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.