Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe

Interpelacja w sprawie przetargu na śmigłowce wielozadaniowe

Dla polskiej armii, planowany jest zakup śmigłowców, na który przeznaczono ponad 11 mld złotych. Ogłoszony w 2012 roku przetarg, do tej pory nie został zamknięty a zakup nie został sfinalizowany. Powodem tej sytuacji są bulwersujące opinię publiczną nieprawidłowości wynikłe w trakcie prowadzonego postępowania przetargowego. Wspólnie z Poseł Anną Marią Siarkowską złożyliśmy interpelację, w której pytamy między innymi o zapowiadany audyt postępowania przetargowego. Pełna treść interpelacji znajduje się poniżej.

pexels-photo-104757-large

Odpowiedź ministerstwa będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=2938

Szanowny Panie Ministrze,

zgodnie z planami dot modernizacji technicznej w Siłach Zbrojnych RP do 2022 roku Polska ma wydać ponad 130 miliardów złotych na unowocześnienie sprzętu, którym dysponuje wojsko. W tym na koszt zakupu nowych śmigłowców przeznaczono ponad 11,8 miliarda złotych, a zatem niemal 10 proc. nakładów ogółem. Ilość środków finansowych planowanych do przeznaczenia na ten cel wyznacza skalę i ważność tego zakupu, które można określić jako strategiczne. Jako powód, dla którego zdecydowano się przeznaczyć tak znaczne środki publiczne na śmigłowce, podawano to, iż maszyny, którymi obecnie dysponuje Wojsko Polskie dochodzą powoli do skraju swojej użyteczności i sprawności. Mimo tego jednak, że przetarg ogłoszono w 2012 r., do tej pory nie został on zamknięty, a zakupów nie sfinalizowano. Powodem tej sytuacji są bulwersujące opinię publiczną nieprawidłowości wynikłe w trakcie prowadzonego postępowania przetargowego.

Biorąc pod uwagę powyższe, proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania:

1) Czy zapowiedziany przez MON na jesieni 2015 r. audyt postępowania przetargowego został przeprowadzony, a jeśli tak, to kiedy opinia publiczna będzie się mogła zapoznać z jego wynikami?

2) Z jakiego powodu w/w przetarg nie został jeszcze unieważniony?

3) Czy w zamówieniach śmigłowców dla polskiej armii MON uwzględni potencjał produkcyjny polskiego przemysłu? Warto podkreślić fakt, iż możliwości produkcji śmigłowców w oparciu o własną myśl technologiczną mają na świecie – oprócz Polski – jedynie Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Rosja i USA. We wszystkich wymienionych państwach standardem jest dokonywanie zamówień u rodzimych producentów. W ten sposób państwa budując swój potencjał militarny, stwarzają jednocześnie warunki do rozwoju przemysłu zbrojeniowego w swoich krajach.