Przejdź do treści
  • 4 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie projektu zmiany ustawy o grach hazardowych, przewidującego między innymi blokowanie stron internetowych tych firm organizujących gry hazardowe, które nie wykupią licencji

Interpelacja w sprawie projektu zmiany ustawy o grach hazardowych, przewidującego między innymi blokowanie stron internetowych tych firm organizujących gry hazardowe, które nie wykupią licencji

Do ministra finansów , przez grupę posłów Kukiz’15 , została skierowana  interpelacja nr 1880, na którą nie uzyskaliśmy odpowiedzi na pytanie, czy planowany jest projekt zmian w ustawie przewidujący blokowanie stron internetowych, a także na pozostałe pytania.W związku z tym, wspólnie z Posłami Tomaszem Jaskółą, Jackiem Wilkiem i Rafałem Wójcikowskim, składamy kolejną interpelację, której pełna treść zamieszczona jest poniżej.

pexels-photo-105470-large

Odpowiedź ministerstwa będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=3394

Jak podały media (np. http://300polityka.pl/live/2016/05/15/gowin-prezentuje-projekt-zmian-w-prawie-hazardowym-chcemy-zeby-w-tej-sferze-zapanowala-normalnosc-i-zdrowy-rozsadek/) przygotowuje Pan wraz z grupą posłów projekt zmiany ustawy o grach hazardowych, przewidujący między innymi blokowanie stron internetowych tych firm organizujących gry hazardowe, które nie wykupią licencji.

Podobny pomysł – blokowania stron oferujących nielegalne gry hazardowe oraz innych, umieszczanych w tzw. Rejestrze Stron i Usług Niedozwolonych – miał rząd Donalda Tuska w 2010 r., jednak po protestach za strony środowiska internautów oraz organizacji społecznych został on zarzucony. W 2014 r. były wiceminister finansów Jacek Kapica ponownie podjął pomysł cenzurowania takich stron (w formie np. zasłaniania ich przymusowymi „kurtynami” utrudniającymi korzystanie), zapowiadając wznowienie tematu po wyborach parlamentarnych.

Na początku tego roku pojawiły się informacje, że w Ministerstwie Finansów przygotowywany jest projekt zmiany ustawy o grach hazardowych, przewidujący między innymi blokowanie stron internetowych tych firm organizujących gry hazardowe, które nie wykupią licencji. Taką informację podały m.in. portale sport.pl, natemat.pl oraz wolnypoker.org. Na stronach Ministerstwa Finansów pojawił się komunikat, że nie pracuje ono „obecnie” nad zmianami w ustawie hazardowej, jednak w kwietniu podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Marian Banaś był o to pytany przez posłów sejmowej Komisji Kultury Fizycznej i Sportu i stwierdził, że „obecnie brakuje instrumentów, by wprowadzić blokadę w wypadku stron na serwerach zagranicznych”, ale „dokonujemy bardzo głębokiej i pełnej analizy, aby temu przeciwdziałać”.

Do ministra finansów została skierowana w tej sprawie przez grupę posłów Kukiz’15 interpelacja (nr 1880), ale w praktyce nie odpowiedział on na pytanie, czy planowany jest projekt zmian w ustawie przewidujący blokowanie stron internetowych, a także na pozostałe pytania. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk odpisał jedynie:

„Ministerstwo Finansów na bieżąco monitoruje i analizuje uwagi, dotyczące przepisów ustawy, w tym uwagi dotyczące blokowania stron internetowych, zgłoszone w trakcie prac nad nowelizacją ustawy o grach hazardowych – Ustawa o zmianie ustawy o grach hazardowych z dnia 12 czerwca 2015 r. Podejmując inicjatywę ustawodawczą w zakresie zmiany wspomnianych regulacji, kwestie poruszone w Interpelacji nr 1880 poddam pogłębionej analizie.

Jednocześnie pragnę wskazać, że funkcjonujące aktualnie regulacje w zakresie gier hazardowych, także w zakresie możliwości blokowania stron oferujących nielegalne gry hazardowe są monitorowane i podlegają bieżącej analizie”.

W związku z tym na podstawie Konstytucji RP z 1997 rok, art. 115 i ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora z 1996 roku, art. 14 ust.1.pkt 7 i wprost wynikających z Regulaminu Sejmu RP art. 192, pozwolę sobie jako poseł na Sejm RP złożyć do Pana ministra interpelację poselską.

W zawiązku z powyższym mam pytania:

  1. Czy Pana inicjatywa zmian w ustawie o grach hazardowych, w tym pomysł blokowania stron umożliwiających uczestnictwo w nielicencjonowanym hazardzie, przygotowywana jest w porozumieniu z Ministerstwem Finansów, czy jest to inicjatywa niezależna?

Mam też pytania, na które nie odpowiedziało Ministerstwo Finansów:

2. Czy obowiązek blokowania stron będzie nałożony na dostawców Internetu, czy będzie technicznie realizowany przez państwo?

3. Czy przewiduje się w związku z tym również blokowanie połączeń VPN, sieci TOR, I2P, JAP i serwerów proxy na całym świecie, mogących służyć do obejścia takiej blokady?

4. W jaki sposób zamierza się zapewnić, że przy okazji nie będą blokowane także inne zasoby znajdujące się w tej samej domenie czy pod tym samym adresem IP, co blokowane strony?

5. Czy oszacowano koszty, jakie państwo lub dostawcy Internetu będą musieli ponieść w celu zapewnienia technicznych możliwości takiego blokowania?

6. Czy nie obawia się Pan, że stworzenie prawnego i technicznego mechanizmu pozwalającego na blokowanie stron internetowych oferujących nielicencjonowany hazard może być w łatwy sposób wykorzystane do blokowania dowolnych innych treści w Internecie, w tym niezależnych informacji i krytyki władz, jak np. w Chinach – niekoniecznie przez obecny rząd, ale przez któryś z następnych?

7. Czy jest to wykorzystanie gotowego projektu pozostałego po poprzednim rządzie i wiceministrze Jacku Kapicy?

Z poważaniem