Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Próba likwidacji liceum „Zapory” w Lublinie udaremniona! Skuteczna interwencja posła Jakuba Kuleszy.

Próba likwidacji liceum „Zapory” w Lublinie udaremniona! Skuteczna interwencja posła Jakuba Kuleszy.

Gimnazjum nr 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie to jedno z najlepszych szkół w naszym mieście. A teraz, decyzją radnych szkoła ma zostać zlikwidowana i to w białych rękawiczkach. 

W skutek przeprowadzanej reformy, polskie gimnazja są przekształcane lub likwidowane. Nie wszystkim podobają się takie zmiany, a na pewno nie rodzicom z Rady Rodziców przy gimnazjum „Zapory”. O białych rękawiczkach powiedzieli mi rodzice na jednym z licznych spotkań jakie odbyłem. Na czym to polega?

Pierwotnie, kadra nauczycielska jak i rodzice chcieli aby obecne gimnazjum zostało przekształcone w szkołę podstawową, czyli powrót do korzeni. Jednak ze względu na zmiany obwodów szkół i względy demograficzne zdecydowali, że dobrym rozwiązaniem będzie przekształcenie placówki w liceum ogólnokształcące. I w tym miejscu docieramy do próby całkowitej likwidacji szkoły w białych rękawiczkach. Bowiem wstępna zgoda radnych jest, ale z naborem od 2018 roku.

Każdy kto choć trochę się zna na rynku oświaty wie, że brak naboru przez rok dla nowej szkoły to nic innego jak jej pewna śmierć. Urzędnicy też to wiedzą. Patrząc na heroiczną walkę Rady Rodziców i ogromne oburzenie społeczne, urzędnicy nie maja odwagi tak po prostu zlikwidować szkołę, która jest ceniona i od lat jest w czołówce najlepszych lubelskich szkół. Więc najwygodniej jest przekształcić obecne gimnazjum w liceum w taki sposób aby samo upadło. Nie z nami te numery!

W reakcji na próbę likwidacji Gimnazjum nr 9 im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, na prośbę rodziców odbyłem spotkanie w tej sprawie w Ministerstwie Edukacji Narodowej: https://www.facebook.com/watch/?v=1725400617772409

Wystosowałem również pismo do Pani Kurator z wiadomością do wszystkich, którzy powinni zająć stanowisko w tej sprawie: https://kulesza.pl/wp-content/uploads/2017/02/Pismo-do-Lubelskiego-Kuratora-O%C5%9Bwiaty.pdf

Sprawę walki o szkołę opisywały również lokalne media:

https://wiadomosci.onet.pl/lublin/problem-z-reforma-edukacji-w-lublinie/7hrxfvq

https://wiadomosci.onet.pl/lublin/nowa-organizacja-szkol-w-lublinie/jzsncrw

https://wiadomosci.onet.pl/lublin/szkola-zostala-uratowana-pomogla-interwencja-w-ministerstwie-edukacji-narodowej/m0ysqet

Aktualizacja 02.03.2017 r.Udało się! Szkoła została uratowana przed likwidacją!

Na dzisiejszej sesji Rady Miasta (02 marca 2017 r.) została podjęta uchwała (druk nr 877 -1) w której uprzednio dokonano zmiany decyzji o naborze szkoły od 01.09.2017 r. XXIX Liceum Ogólnokształcące im. cc. majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” – rozpocznie nabór od 01.09.2017 r.!