Przejdź do treści
  • 3 min read
Strona główna » Aktualności » Konferencja prasowa w sprawie zamiaru wprowadzenia podatku podwyższającego ceny paliw.

Konferencja prasowa w sprawie zamiaru wprowadzenia podatku podwyższającego ceny paliw.

We wtorek 15 maja 2018 roku, przed Stacją benzynową ORLEN w Lublinie, odbyła się konferencja prasowa, na której wspólnie z działaczami Kukiz `15 oraz przedstawicielami lubelskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców protestowaliśmy przeciwko podwyżce cen paliw proponowanym przez Prawo i Sprawiedliwość.

– Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny, wbrew swoim obietnicom wyborczym, funduje Polakom podwyżki cen paliw o 10 groszy na litrze. Kukiz `15 stanowczo się temu sprzeciwia. W lipcu ubiegłego roku za sprawą konferencji i protestów Kukiz `15 w całym kraju udało się zablokować podniesienie opodatkowania paliw. Apelujemy do wszystkich obywateli o mobilizację, pomoc w nagłośnieniu sprawy, aby zmusić PiS do wycofania się z tego projektu na następnym posiedzeniu Sejmu. Już obecnie 53% ceny paliwa to podatki: VAT, akcyza, opłata paliwowa. Podwyżka PiS dobije kierowców. Przypominamy, że PiS w kampanii obiecywał obniżkę cen paliw a nie podwyżkę. Proszę spojrzeć, po weekendzie – cena benzyny 95 już wzrosła do 5,12 złotych, a diesela do 5,03 złotych. To jest właśnie ta piątka Morawieckiego. Za chwilę, na wakacje przez kolejne podatki Prawa i Sprawiedliwości możemy mieć na stacjach „szóstkę Morawieckiego” – jeśli ceny paliw przekroczą 6 zł.

Działacze Kukiz `15 wystąpili na konferencji z kanistrem benzyny, na którym wyszczególnione zostały proporcje rzeczywistej ceny paliw i opodatkowania. Z takim samym kanistrem wystąpił w 2011 roku na konferencji prasowej Jarosław Kaczyński twierdząc, że paliwa są zbyt wysoko opodatkowane.

– Ceny paliwa wpływają na cała gospodarkę, bo warunkują ceny wszystkich produktów i usług – w tym także żywności. W ostatnich tygodniach ceny paliw już znacząco wzrosły przez ceny ropy i kurs dolara. Dodatkowy podatek odbije się nie tylko na kierowcach, ale także na wszystkich obywatelach – powiedział Leszek Kędzierawski z lubelskiego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Jeśli rząd Prawa i Sprawiedliwości potrzebuje pieniędzy to zamiast sięgać do kieszeni obywateli powinien w pierwszej kolejności poprzeć projekt Kukiz `15 likwidujący subwencje dla partii politycznych – podkreślił Piotr Jarzyna z Kukiz `15.

Jutro 16 maja 2018 roku na Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa odbędzie się II czytanie projektu wprowadzającego nową opłatę paliwową.