Przejdź do treści
  • 4 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie etapów znoszenia ograniczeń dla branży z grupy fitness

Interpelacja w sprawie etapów znoszenia ograniczeń dla branży z grupy fitness

Na prośbę przedsiębiorców z branży fitness, skierowałem interpelację poselską do Ministra Zdrowia. To zastanawiające, że działalność wznowiły Ośrodki Przygotowań Olimpijskich a trenerzy personalni nie mogą prowadzić treningów ze swoimi klientami.

Branża fitness została ujęte w ostatnim, IV etapie znoszenia restrykcji w Polsce ale wciąż nie wiadomo kiedy on nastąpi. W innych państwach, np. na Węgrzech czy w USA, kluby fitness już działają lub za chwilę zostaną otwarte.

Dlaczego w Polsce jest inaczej? Czym kieruje się Rząd w swoich decyzjach? Być może wyjaśnienia znajdziemy w odpowiedziach na pytania, zawartych w interpelacji:

Szanowny Panie Ministrze,

dnia 29 kwietnia 2020 roku, Pan Premier Mateusz Morawiecki podczas swojej konferencji prasowej poinformował, o wprowadzeniu 04 maja 2020 roku II etapu „odmrażania gospodarki”. Usłyszeliśmy, że zostaną zniesione ograniczenia wprowadzone dla:
–  centrów handlowych;
–  hoteli i obiektów z miejscami noclegowymi;
–  placówek prowadzących  świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące rehabilitacji leczniczej;
–  bibliotek, muzeów i galerii sztuki;
–  żłobków i przedszkoli (od 06 maja).

Wcześniej, tj. 25 kwietnia, Pan Premier Mateusz Morawiecki wraz z Panią Minister Sportu – Danutą Dmowską-Andrzejuk ogłosił pięcioetapowy plan „odmrażania” sportu w Polsce. II etap tego planu, pokrywa się z II etapem gospodarczego „otwarcia” kraju.  W tej części etapu, znalazły się następujące zniesienia ograniczeń:
– otwarcie infrastruktur sportowych o charakterze otwartym;
– Ośrodków Przygotowań Olimpijskich;
– indywidualnych treningów w sportach zawodowych.

Kiedy Pan Premier Mateusz Morawiecki w obecności Pana Ministra zdecydował się na ogłoszenie II etapu „odmrażania” gospodarki, mówił o konsekwentnym otwieraniu gospodarki, ale bez luzowania reguł sanitarnych. Prosił także o dalszą dyscyplinę społeczną, gdyż to od niej zależy termin wdrożenia dalszych etapów. Dodał także, że chce uchronić możliwie wszystkie przedsiębiorstwa przed bankructwem. W tym miejscu trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że w żadnym z powyższych etapów nie uwzględniono branż z grupy fitness, takie jak: siłownie (prowadzone w innych miejscach niż otwarte), kluby fitness, baseny, kluby taneczne oraz inne związane z poprawą kondycji fizycznej.  Branże te są uwzględniane dopiero w IV etapie planu znoszenia ograniczeń, którego data wdrożenia jest nieznana. Między rozpoczęciem I i II etapu minęło 14 dni. Przy takim tempie, IV etap może zostać rozpoczęty dopiero 1 czerwca.

Takie działania wpływają niekorzystnie na kilka tysięcy właścicieli obiektów sportowych oraz na około 50.000 tys. osób zatrudnionych w tych miejscach. Z wyliczeń Przedsiębiorców wynika, że w związku z zamknięciem swoich obiektów, w skali całego kraju, przedsiębiorcy stracili 4 miliony klientów, dzięki którym mieli zapewnione środki na utrzymanie siebie i swoich najbliższych. Każdego dnia tracą oni środki do życia, są zmuszeni do zamykania działalności oraz zwalniania pracowników, którzy również zostają pozbawieni środków do życia.

Należy także zwrócić uwagę, że sport oraz inne formy aktywności fizycznej mają pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne, ale i na zdrowie psychiczne. W czasie izolacji, kiedy możliwości aktywnego spędzania czasu są niemalże całkowicie wyłączone, nie ma możliwości odreagowania i zmniejszenia napięcia. Ruch a także wysiłek fizyczny poprawia samopoczucie oraz wzmacnia poczucie własnej wartości co bez wątpienia wpływa pozytywnie na stan zdrowia psychicznego.

Obiekty kultury, Ośrodki Przygotowań Olimpijskich, siłownie na świeżym powietrzu, a także galerie handlowe otrzymały zalecenia dotyczące reżimu sanitarnego. Chciałabym w tym miejscu podkreślić, że przedsiębiorcy wyrażają chęć współpracy i wychodzą z inicjatywą aby działania ochronne miały miejsce także w ich obiektach.

W związku z tym, iż zgłaszają się do mnie Przedsiębiorcy oraz Pracownicy branży fitness z całej Polski, bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Dlaczego Ośrodki Przygotowań Olimpijskich, które są spokrewnione z branżą fitness mogą funkcjonować przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego?

2. Na jakiej podstawie Rząd, będąc odpowiedzialnym za wprowadzanie nowych etapów odmrażania gospodarki dokonuje analizy, które aktywności fizyczne są bezpieczne, a które nie?

3. Czy istnieje zależność pomiędzy otwarciem Ośrodków Przygotowań Olimpijskich a tym, że jest to instytucja podległa Ministerstwu Sportu, co za tym idzie Rządowi?

4. Czym według Ministerstwa Zdrowia lub innych resortów odpowiedzialnych za tworzenie etapów „odmrażania” gospodarki różnią się trenerzy personalni, którzy ćwiczą wraz ze swoimi klientami w salach gimnastycznych od tych, którzy przygotowują sportowców do treningów w sportach zawodowych?

5. Czym według Ministerstwa Zdrowia lub innych resortów odpowiedzialnych za tworzenie etapów „odmrażania” gospodarki różnią się zajęcia prowadzone w ośrodkach opieki zdrowotnej od tych zajęć, które są prowadzone przez profesjonalnych trenerów?

6. Czy w opinii Ministerstwa Zdrowia, nie ma praktycznych możliwości do zastosowania tych samym środków ochrony osobistej w branży fitness, które mają zastosowania w Ośrodkach Przygotowań Olimpijskich i podczas zajęć mających na celu przygotowania do wykonywania sportów zawodowych?

7. Czy Ministerstwo Zdrowia jest w stanie za pomocą odpowiednich służb, takich jak policja, straż miejska, Państwowa Inspekcja Sanitarna, prowadzić kontrolę infrastruktur sportowych o charakterze otwartym pod względem przestrzegania przepisów dotyczących bezpieczeństwa?

8. Czy w opinii Ministerstwa Zdrowia łatwiej jest kontrolować infrastrukturę sportową o charakterze otwartym niż ośrodki z branży fitness?

9. Kto będzie odpowiedzialny za przestrzeganie zasad w miejscach infrastruktury sportowej o charakterze otwartym, tj. kto będzie dezynfekować te miejsca, jak często będzie się to odbywać, kto będzie pilnować liczby osób przebywających w tego typu miejscach?