Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie legalizacji zdalnej sprzedaży napojów alkoholowych

Interpelacja w sprawie legalizacji zdalnej sprzedaży napojów alkoholowych

Polscy piwowarzy spotkali się z problemem zamknięcia pubów i restauracji na czas epidemii. Gdyby w Polsce dopuszczono sprzedaż napojów alkoholowych przez Internet, skutki nie były dla tej branży tak drastyczne.

Na prośbę przedsiębiorców branży alkoholowej wystąpiłem z interpelacją. Ale nawet czas pandemii i konieczność wsparcia przedsiębiorców nie sprawiło, że Ministerstwo zmieniło zdanie. Odpowiedź nie pozostawia złudzeń. Ministerstwo Rozwoju nie planuje inicjowania zmiany przepisów w zakresie sprzedaży alkoholu przez Internet. Argumenty jakie stosuje Ministerstwo, niestety nie są przekonujące, tym bardziej biorąc pod uwagę dane z innych krajów, gdzie sprzedaż alkoholu przez Internet nie przyniosła wzrostu konsumpcji alkoholu, o co tak bardzo obawia się Ministerstwo. Polska jest jedynym krajem, w Unii Europejskiej, w której funkcjonuje zakaz sprzedaży alkoholu na odległość.

Pełna treść interpelacji:

Szanowna Pani Minister,

ustanowione przez państwo „zamrożenie” gospodarki uzasadniane wystąpieniem pandemii wirusa COVID-19 w sposób szczególny uderza w pewne branże, uwypuklając przy tym szkodliwość niektórych państwowych regulacji.

Taką branżą jest m. in. do niedawna dynamicznie rozwijające się polskie browarnictwo. Jedną z głównych uciążliwości, z którą spotkali się polscy piwowarzy jest oczywiście zamknięcie pubów i restauracji.

Dodatkowo, niestety obowiązujący w polskim prawie zakaz sprzedaży alkoholu przez Internet utrudnia producentom trunków sprzedaż swych wyrobów w sposób odpowiadający wymogom pandemii.

Ponadto według posiadanych przeze mnie informacji, jedynym państwem w Unii Europejskiej, które posiadałoby podobny do Polskiego zakaz sprzedaży alkoholu przez Internet jest Łotwa, jednak i ona zniosła ten zakaz na czas pandemii.

W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Czy Ministerstwo Rozwoju posiada informacje o innych państwach Unii Europejskiej, w których obowiązywałby zakaz sprzedaży alkoholu przez Internet?
2. Dlaczego polscy wytwórcy alkoholu nie mogą rywalizować z europejską konkurencją na tych samych zasadach?
3. Czym różnią się Polacy od innych europejczyków, że odebrano im prawo do kupowania alkoholu przez Internet?
4. Czy Ministerstwo Rozwoju rozważa zniesienie przedmiotowego zakazu przynajmniej na czas pandemii, tak jak zrobili to Łotysze?”

Odpowiedź na interpelację: http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=5838