Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interwencja w sprawie współczynników korygujących świadczeń stomatologicznych

Interwencja w sprawie współczynników korygujących świadczeń stomatologicznych

Lekarze dentyści mają ciężką sytuację, która niewątpliwie odbije się na pacjentach. Lekarzom zostały narzucone restrykcje, takie jak środki ochrony osobistej dla pracowników i pacjentów czy godzinny odstęp pomiędzy przyjmowanymi pacjentami. To oznacza zmniejszenie liczby przyjmowanych pacjentów i znacznie wyższe koszty.

Ze względu na mniejszą liczbę pacjentów pojawiły się problemy z wyrobieniem kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeżeli współczynniki korygujące, które mają być wprowadzone od lipca nie wzrosną, może dojść do tego, że lekarze stomatolodzy zrezygnują z kontraktów z NFZ. Lekarze dentyści czują się oszukani gdyż pomimo obietnic, drastycznie został obniżony współczynnik korygujący proponowany 07 kwietnia 2020 roku (2,4 leczenie dorosłych oraz 4,0 leczenie dzieci do 18 roku życia) do 1,1 lub 1,6 w zależności od wykonanej procedury.

Lekarze stomatolodzy alarmują, że jeżeli współczynnik pozostanie na tak niskim poziomie, nie będą mieli możliwości wyrobienia kontraktów i jak zawsze ucierpią na tym najbardziej pacjenci, którzy koszty będą musieli pokryć z własnych kieszeni.

Na prośbę lekarzy dentystów, w ramach podjętej interwencji poselskiej, skierowałem pisma do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

thumbnail of Pismo do NFZ ws zarządzenia podpisane

thumbnail of (2020.58586.KM)PosełJakubKulesza.odpkiedyzarzadzenieCOVID (1)

thumbnail of NFZ pismo 2 dot. leczenie stomatologiczne (1)

 

thumbnail of NFZ współczynniki, leczenie stomatologiczne

thumbnail of (2020.66901.KM)PoselKuleszaodp.wspłczynnikCovid-1