Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Interwencja w szpitalu w Łęczycy ws. wymogów przy porodach rodzinnych

Interwencja w szpitalu w Łęczycy ws. wymogów przy porodach rodzinnych

Zespół Opieki Zdrowotnej w Łęczycy przywrócił porody rodzinne, ale wprowadził wymogi dla osób towarzyszących przy porodach rodzinnych.

Osoba towarzysząca przy porodzie rodzinnym musi posiadać zaświadczenie o szczepieniu w kierunku covid-19 oraz ujemny test antygenowy. Osoba, która nie jest zaszczepiona musi posiadać negatywny wynik badania RT-PCR w kierunku zakażenia koronawirusem ważny do 72 godzin od pobrania.

Poród jest zdarzeniem nieplanowanym, a więc nieuzasadnione jest żądanie wyniku testu od osoby towarzyszącej. Takie stanowisko zajął NFZ w odniesieniu do licznych skarg ze strony pacjentek.

W podobnym tonie wyraził się Rzecznik Praw Pacjenta, który stwierdził, że uniemożliwienie uczestnictwa w porodzie osoby dla pacjentki bliskiej, najczęściej ojca dziecka, wymagając od partnera aktualnego (nie starszego np. niż 5 dni) wyniku badania na koronawirusa, jest nieprawidłowe. Szczegółowe wymagania wobec rodzących i osób im towarzyszących zostały określone w Zaleceniach w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w warunkach stanu epidemii covid-19 w Polsce. Brak w nich obowiązku przedstawienia aktualnego wyniku badania przez osobę towarzyszącą pacjentce przy porodzie.

Skierowałem pismo do dyrekcji Szpitala, z prośbą o zajęcie stanowiska: ZOZ w Łęczycy.zasady do porodów rodzinnych

W odpowiedzi na moje pismo, Dyrektor stwierdził, że wprowadzenie takich zasad było konieczne ze względu na sytuację lokalową, która nie zapewnia możliwości całkowitego odizolowania pacjentki rodzącej i osoby jej towarzyszącej od pozostałych pacjentek. Odpowiedź ZOZ w Łęczycy