Przejdź do treści
  • 1 min read
Strona główna » Aktualności » Interwencja w szpitalu w Pszczynie ws. wymogów przy porodach rodzinnych

Interwencja w szpitalu w Pszczynie ws. wymogów przy porodach rodzinnych

Szpital Powiatowy w Pszczynie, wzorem innych szpitali, wprowadził zasady dla osób chcących uczestniczyć w porodzie rodzinnym.

Wytyczne Szpitala są dość szczegółowe. Otóż osoba towarzysząca musi mieć szczepienie przeciwko COVID-19 i przedstawić personelowi medycznemu dokument potwierdzający szczepienie (musi minąć 14 dni od podania ostatniej dawki) lub być ozdrowieńcem, tj. przebyć zakażenie SARS-CoV-2 (przy czym nie minęło 11 – 180 dni od otrzymania pozytywnego testu PCR potwierdzającego zakażenie COVID-19). Osoba towarzysząca przedstawia negatywny test w kierunku obecności antygenu Covid19 (test jest ważny do 72h od momentu pobrania wymazu).

Inaczej rzecz ujmując, najlepiej gdyby osoba towarzysząca była zaszczepiona lub przeszła chorobę. Taki sposób organizowania porodów rodzinnych spotkał się z negatywną opinią, zarówno Narodowego Funduszu Zdrowia jak i Rzecznika Praw Pacjenta, co podkreśliłem w piśmie wystosowanym do dyrekcji szpitala.

Pismo do dyrekcji szpitala: Szpital w Pszczynie.zasady do porodów rodzinnych

Zgodnie z odpowiedzią Prezesa CP Sp. z o.o. prowadzącym Szpital Powiatowy w Pszczynie, odpowiedź na moją interwencje zostanie udzielona w późniejszym terminie, ze względu na walkę z epidemią covid-19.  Szpital Powiatowy w Pszczynie.odpowiedź Prezesa Zarządu