Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » UM w Poznaniu skreśli studentów za nieujawnienie informacji o szczepieniu

UM w Poznaniu skreśli studentów za nieujawnienie informacji o szczepieniu

Otrzymałem liczne zgłoszenia od studentów, którzy są zmuszani przez Władze Uczelni do ujawnienia informacji o przebytym szczepieniu przeciw covid-19.

Interwencję do Rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu podjąłem już w ubiegłym roku. Uczelnia segregowała studentów nawet przed wydaniem przez Ministra Zdrowia Rozporządzenia o przymusowym szczepieniu medyków. Odpowiedź Pana Rektora poświadczała, że Uczelnia nie widzi nic złego w pozyskiwaniu danych o szczepieniu, które należą do szczególnej kategorii danych wrażliwych, których bez wyraźnej zgody pozyskiwać nie wolno.

Pismo do Rektora UM w Poznaniu: Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.segregacja studentów.

Odpowiedź Rektora: Odpowiedź Rektora UM w Poznaniu. szczepienia studentów

Wydanie Rozporządzenia nic nie zmieniło w tej kwestii. Według mnie władze uczelni wyższych nie mają ustawowego upoważnienia do pozyskiwania danych o przebytym szczepieniu, przebytej chorobie lub przeciwskazaniach o szczepieniu bez wyraźnej, jednostronnej i nieprzymuszonej woli studenta. Pan Rektor zajmuje odmienne stanowisko w tej kwestii, dlatego byłem zobligowany podjąć kolejną interwencję. Na poznańskiej uczelni studenci mają wybór, albo ujawnią dane wrażliwe chronione tajemnicą, albo zostaną skreśleni z listy studentów. Zadałem Panu Rektorowi pytania dotyczące podstaw prawnych, które zezwalają na taki szantaż.

Pismo do Rektora ws. pozyskiwania danych o szczepieniu: UM w Poznaniu. pozyskiwanie informacji o szczepieniu

Sądząc po treści odpowiedzi, Rektor nie ma zamiaru wycofać się ze swoich działań. Odpowiedź Rektora: Odpowiedź Rektora UM w Poznaniu ws. pozyskiwania danych o szczepieniu