Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Komunikacja służb zagrożona przez Rosję! KPRM bagatelizuje ostrzeżenia!

Komunikacja służb zagrożona przez Rosję! KPRM bagatelizuje ostrzeżenia!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce doprowadzić do sytuacji, w której służby rosyjskie i białoruskie będą mogły zakłócać komunikację bardzo ważnych instytucji publicznych.

Od ponad dwóch lat trwają w rządzie prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa i jak donoszą media, cała komunikacja rządu, instytucji publicznych, służb, policji ma być oparta na jednym narodowym operatorze, który będzie korzystał z fal częstotliwości 700 MHz, które są i mogą być zakłócane przez służby rosyjskie i białoruskie.

W dobie wojny za naszą granicą jest to bardzo duże ryzyko i dziwi nas, że właśnie w tym momencie Rząd polski chce narazić na to ryzyko całą administrację państwową. Już teraz, w zasadzie od dłuższego czasu trwa zakłócanie fal na tej częstotliwości z uwagi na jej właściwości fizyczne. To, że te fale rozprzestrzeniają się na dużym obszarze to Rosja obecnie ma możliwości zakłócania komunikacji na tej częstotliwości dla obszaru obejmującego prawie połowę Polski. Co więcej nie jest to informacja nowa dla rządu.

W służbach krąży już notatka służbowa, w której takie zagrożenie jest zdefiniowane wprost. Nasuwa się zatem pytanie. Dlaczego, pomimo świadomości o takim zagrożeniu ze strony służb, dalej w projekcie rządowym forsowana jest koncepcja by operator strategiczny korzystał z tej częstotliwości, która w tak łatwy sposób może być zagłuszana? 

Jako Konfederacja domagamy się odtajnienia pełnej treści tej notatki albo przynajmniej przekazanie treść tej notatki ministrowi Januszowi Cieszyńskiemu, który jest odpowiedzialny za projekt tej ustawy.

Złożyliśmy również wniosek do pani Marszałek Sejmu o zwołanie nadzwyczajnego utajnionego posiedzenia Sejmu RP, na którym ta sytuacja mogłaby być omówiona. Chcemy poznać skąd wziął się pomysł by wykorzystać częstotliwość, która może być tak łatwo zagłuszana przez służby, do komunikacji całej administracji publicznej. W sytuacji w której administracja i służby publiczne korzystają z usług różnych operatorów, a postawimy na jednego operatora narodowego w dodatku korzystającego z częstotliwości, którą bardzo łatwo jest zagłuszyć, wówczas narażamy Polskę na wąskie gardło w rozumieniu cyberbezpieczeństwa i ryzyko paraliżu całego aparatu państwa. 

Wniosek do Marszałek Sejmu: Wniosek_Sejm_700MHz. Konfederacja