Przejdź do treści
  • 9 min read
Strona główna » Aktualności » Szykują się pierwsze zwolnienia za brak szczepienia! Jakub Kulesza interweniuje!

Szykują się pierwsze zwolnienia za brak szczepienia! Jakub Kulesza interweniuje!

To pierwsze sygnały o zwolnieniach za brak szczepienia, jakie do mnie dotarły w ostatnim czasie. Dwa lubelskie szpitale otwierają listę moich interwencji w sprawie utraty pracy za brak szczepienia, a dokładniej za brak ujawnienia informacji o szczepieniu przeciw covid-19.

Minister Zdrowia wydał Rozporządzenie z dnia 22 grudnia 2021 r., którym wprowadził obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla:

  • osób wykonujących zawód medyczny w podmiotach medycznych, a więc również dla pracowników administracyjnych poszczególnych placówek,
  • osób zatrudnionych oraz osób realizujących usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptekach i punktach aptecznych,
  • studentów kształcących się na kierunkach przygotowujących do wykonywania zawodu medycznego.

Co ważne, Rozporządzenie to nie zawiera sankcji za brak szczepienia. Grupa objęta obowiązkowym szczepieniem ma czas do 1 marca 2022 r. Jednak niektóre podmioty już podjęły działania w celu zwolnienia niepokornych pracowników, którzy nie ujawnią informacji o szczepieniu.

Na liście znalazły się dwa podmioty: Specjalistyczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Dyrektorzy tych dwóch szpitali poinformowali swoich pracowników o obowiązku szczepienia przeciw covid-19. Oczywiście, w samej informacji nie ma nic złego. Jednak wraz z informacją pojawił się wymóg okazania przez pracowników certyfikatu COVID. O ile Dyrektor Szpitala w Białej Podlaskiej poprzestał na poinformowaniu pracowników, że będą musieli okazać certyfikat, o tyle dyrektor Szpitala w Lublinie od razu wyłożył kawę na ławę i uprzedził pracowników, że tych którzy nie ujawnią informacji o szczepieniu, po prostu zwolni z pracy. Dyrektor lubelskiego szpitala dopuszcza jeszcze okazanie statusu ozdrowieńca albo, tak jak stanowi rozporządzenie, zaświadczenia od lekarza o przeciwskazaniach do szczepienia. Niemniej te wszystkie informacje są danymi wrażliwymi, które chronione są tajemnicą.

W tym miejscu należy zadać sobie kluczowe pytanie. Na jakiej podstawie prawnej, pracodawca może pozyskiwać od pracownika informacje o szczepieniu przeciw covid-19? Spieszę przypomnieć, że na dzień dzisiejszy (tj. 14.01.22 r.) ustawa, która miała dawać prawo pracodawcom do weryfikacji szczepienia, jest wciąż w Sejmie. Na chwilę obecną nie wiadomo kiedy będzie dalej procedowana. Zasady logicznego myślenia podpowiadają, że skoro rząd chce wprowadzić ustawę dającą pracodawcom narzędzia do weryfikacji szczepień, to znaczy, że aktualnie takich narzędzi nie ma.

W myśl zasady, że człowiek nie jest nieomylny, wystosowałem do Panów Dyrektorów pisma, w których proszę o wskazanie podstawy prawnej ich działań. Być może wiedzą coś czego ja nie wiem i wskażą mi przepisy, które będą potwierdzeniem, że nie doszło do złamania przepisów prawa, a przede wszystkim do naruszenia praw pracowników. Zapewne wkrótce się o tym przekonamy.

Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany wraz z postępami mojej interwencji.

18.01.2022 r.  – od pracowników Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej otrzymałem informacje, że zbierane są listy osób niezaszczepionych. Zwróciłem się więc z pismem do Pani Dyrektor o zajęcie stanowiska.

  • Pismo do Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej: Dyrektor COZL. informacje o szczepieniu.
  • Odpowiedź Dyrektora Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej: Odpowiedź COZL – potwierdzenie, że pracownicy nie muszą ujawniać informacji o przebytym szczepieniu przeciw covid-19.

20.01.2022 r. – do listy szpitali, które zobowiązują pracowników do złożenia oświadczenia, czy poddadzą się szczepieniu przeciw covid-19 czy też nie, dołączył SPSK nr 1 w Lublinie.

28.01.2022 r. – do moich interwencji dołączają kolejne plcówki:

– Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Pracownicy mają czas do 11 lutego na poinformowanie pracodawcy o szczepieniu.

–  Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bełżycach

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Parczewie

31.01.2022 r. – kolejne szpitale zostały objęte interwencją poselską.

16.02.2022 r.Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu to kolejna placówka, objęta interwencją poselską.

21.02.2022 r. – w kolejnym podmiocie zażądano od pracowników ujawnienia informacji o przebytym szczepieniu. Tym razem interwencją został objęty Ośrodek Leczenia Uzależnień w Lublinie.

07.03.2022 r. – Kolejne placówki zostały objęte interwencją poselską, ze względu na pozyskiwanie od pracowników danych o zdrowiu z naruszeniem przepisów prawa.

– Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim

– Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy CMKP

– Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 w Zabrzu

– Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach Sp. z o.o.

– Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie

– Zespół Opieki Zdrowotnej w Końskich

17.03.2022 r. – kolejne szpitale żądają od pracowników ujawnienia danych dot. szczepienia.

– Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Lublinie

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Świdniku

– Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Zespół Zakładów w Makowie Mazowieckim

– Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych im. Stanisława Kryzana w Starogardzie Gdańskim

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu

– Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy

– Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej

– Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

– Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 1 w Łodzi

– Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr. Emila Cyrana w Lublińcu

– Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy

– Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu

– CRH Żagiel Med. Sp. z o.o. spółka jawna w Lublinie

25.03.2022 r. – do listy pracodawców grożących sankcjami za brak ujawnienia informacji o szczepieniu, dołączyły kolejne podmioty:

Zakład Leczniczy „Uzdrowisko Nałęczów” S.A.

Krakowski Szpital Specjalistyczny w Krakowie

Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie Państwowego Instytutu Badawczego

 

Informacje medialne:

https://www.eska.pl/lublin/jesli-nie-beda-miec-szczepien-groza-im-zwolnienia-ostre-reakcje-szpitali-na-nowe-przepisy-aa-D6KW-rww1-97Ps.html

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/szczepienie-albo-zwolnienie-twarde-warunki-w-szpitalu-w-lublinie,n,1000301622.html

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/zwolnienie-za-brak-szczepienia-lubelski-posel-chce-wyjasnien-od-dyrektorow-szpitali,n,1000301670.html

https://wprawo.pl/dyrektor-szpitala-w-lublinie-zapowiada-zwolnienia-niezaszczepionych-pracownikow-ministerstwo-zdrowia-przyznaje-ze-to-bezprawie/?fbclid=IwAR2GV9SwthQECwUN1DgXejGxy-AsWtnV93IxGrKGUT_Xbkyt2bqERDzkuAg

https://centrum.fm/kulesza-interweniuje-w-sprawie-szczepien-pracownikow-szpitali

https://postawnawolnosc.pl/2022/01/20/szykuja-sie-pierwsze-zwolnienia-za-brak-szczepienia-jakub-kulesza-interweniuje-kolejny-lubelski-szpital-zada-oswiadczen-o-szczepieniu-od-pracownikow/