Przejdź do treści
  • 3 min read
Strona główna » Aktualności » Kukiz ‘15 przeciwko łamaniu Konstytucji. Apeluje do PIS o konsekwencję i skrócenie kadencji parlamentarzystów po 65 roku życia.

Kukiz ‘15 przeciwko łamaniu Konstytucji. Apeluje do PIS o konsekwencję i skrócenie kadencji parlamentarzystów po 65 roku życia.

Klub Kukiz’15 sprzeciwiając się łamaniu przez PiS Konstytucji przedstawia swój projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, który zakłada możliwość sprawowania mandatu tylko do 65 roku życia. Analogicznie jak w przypadku sędziów Sądu Najwyższego miałoby dojść do swoistego „przeniesienia w stan spoczynku” posłów i senatorów z możliwością przedłużenia ważności ich uprawnień przez Państwową Komisję Wyborczą.

– Nasza propozycja wzorowana jest wprost na przepisie nowelizacji ustawy o SN, na podstawie którego przenosi się teraz w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia. Skoro PiS twierdzi, że może w ten sposób skracać kadencję sędziów, którzy powinni być całkowicie niezależni i nieusuwalni, to my w takim razie pokazujemy, że powołując się na podobne uzasadnienia równie dobrze można pójść krok dalej i za pomocą ustawy pozbyć się z Sejmu przynajmniej części. Od razu odpieramy też zarzuty o niekonstytucyjność: zgodnie z logiką koalicji rządzącej, ustawa ta jest zgodna z Konstytucją dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie inaczej, a zakładamy, że oczywiście bezstronny i niezależny TK uzna, że tak jest – ironizuje Kulesza. I apeluje do Prawa i Sprawiedliwości o ekspresowe procedowanie w sprawie tego projektu, najlepiej poprzez dopisanie go do porządku bieżącego posiedzenia. – Projektowana ustawa powinna przyczynić się do zwiększenia jakości pracy parlamentu oraz odbudowy autorytetu organów władzy ustawodawczej. W naszej ocenie instytucja parlamentu wymaga bowiem równie radykalnych reform, jak wymiar sprawiedliwości, posłowie cieszą się jeszcze mniejszym zaufaniem społecznym niż sędziowie, a wskazywany przez koalicję rządzącą problem braku dekomunizacji dotyczy w równej mierze przedstawicieli władzy ustawodawczej, jak i sądowniczej– podsumowuje Kulesza.

W dniu 3 kwietnia bieżącego roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, w wyniku której między innymi  wprowadzono przepis zgodnie z którym Sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia, chyba że nie później niż na 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złoży oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. W ramach przepisów przejściowych ustalono, że takie oświadczenia sędziów, którzy już teraz przekroczyli wiek 65 lat muszą zostać złożone w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy.  Termin na złożenie oświadczeń mija zatem dzisiaj. W ocenie licznych konstytucjonalistów, które podzielają posłowie Kukiz ’15 ustawa ta jest niezgodna z Konstytucją, gdyż stanowi próbę obejścia prawa w postaci skrócenia kadencji sędziów Sądu Najwyższego.

-Podzielając krytyczną ocenę polskiego wymiaru sprawiedliwości oraz dostrzegając konieczność jego głębokiej reformy nie możemy jednocześnie pozostać obojętni wobec wprowadzania rozwiązań, które są niczym innym jak jawnym zawłaszczaniem Sądu Najwyższego oraz łamaniem Konstytucji. Jako Kukiz ’15 wielokrotnie wzywaliśmy do debaty na temat zmian w naszej ustawie zasadniczej, którą oceniamy negatywnie.  Zamiast tego dostaliśmy jednak od koalicji rządzącej jawne łamanie Konstytucji, na co absolutnie nie możemy się zgodzić. Nawet jeśli nisko oceniamy ją merytorycznie, lepsze bowiem ułomne państwo prawa niż żadne. – stwierdził Paweł Szramka z Kukiz’15.

thumbnail of Projekt ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora