Obecnie toczą się negocjacje pomiędzy krajami członkowskimi UE, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim, mające na celu rozwiązanie problemu tzw. minerałów konfliktu (inaczej „minerałów konfliktowych”) czyli cyny, tantalu, wolframu i złota. Wydobycie tych czterech surowców, w wielu krajach, służy finansowaniu przestępczych grup zbrojnych, wiąże się z pracą niewolniczą. Z drugiej strony, import surowców naturalnych, jest szansą na wyjście z ubóstwa dla wielu mieszkańców Afryki. Dążąc do poznania stanowiska Polski w tej sprawie, wspólnie z Posłami Tomaszem Jaskółą, Rafałem, Wójcikowskim, Błażejem Pardą i Jarosławem Porwichem, złożyliśmy interpelację, której pełna treść znajduje się poniżej.
Odpowiedź ministerstwa dostępna jest na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=3292
Szanowny Panie Ministrze,
obecnie toczą się negocjacje pomiędzy krajami członkowskimi UE, Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim, mające na celu rozwiązanie problemu tzw. minerałów konfliktu (inaczej „minerałów konfliktowych”) czyli cyny, tantalu, wolframu i złota. Wydobycie tych czterech surowców, w wielu krajach, służy finansowaniu przestępczych grup zbrojnych, wiąże się z pracą niewolniczą. Z drugiej strony, import surowców naturalnych, jest szansą na wyjście z ubóstwa dla wielu mieszkańców Afryki.
W UE trwają prace nad mocnym uregulowaniem problemu minerałów konfliktu. Międzynarodowa katolicka organizacja CIDSE oraz dziesiątki innych organizacji pozarządowych, opowiadają się za wprowadzeniem w UE obowiązkowej certyfikacji minerałów konfliktu. Wynik obecnych negocjacji przesądzi o tym, czy nowe rozporządzenie wprowadzi certyfikację minerałów konfliktu na zasadach obowiązkowych, czy też dobrowolnych.
Biorąc pod uwagę cele prowadzonej przez RP współpracy rozwojowej, należałoby dążyć do wypracowania wyrazistego stanowiska Polski, w obecnych negocjacjach w UE. Resortem odpowiedzialnym za ww. negocjacje jest Ministerstwo Rozwoju, a resortem koordynującym współpracę rozwojową jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
- Czy stanowisko Polski w obecnych negocjacjach w UE dotyczących minerałów konfliktu, w pełni odzwierciedla cele współpracy rozwojowej?
- Czy w procesie wypracowywania stanowiska Polski, odnośnie do ww. negocjacji, uwzględnione zostały lub zostaną postulaty organizacji pozarządowych, zajmujących się współpracą rozwojową?
- Czy w procesie wypracowywania stanowiska Polski, odnośnie do ww. negocjacji uwzględnione zostały lub zostaną postulaty przedsiębiorców?
- Jakie będą skutki dla polskiej gospodarki, przyjęcia wprowadzenia certyfikacji minerałów konfliktu, na zasadach obowiązkowych, czy też dobrowolnych?