W dniu 18 września 2014 r. Szkoci w referendum większością głosów 55,3% do 44,7% opowiedzieli się za pozostaniem Królestwa Szkocji w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W związku z tym, nie można wykluczyć scenariusza, że szkocki suweren zacznie się domagać reasumpcji wyników referendum. Nie można wykluczyć również, że w powtórnym głosowaniu, Szkoci za cenę pozostania w strukturach europejskich, zdecydują o zerwaniu istniejącej od 1707 r. unii realnej Królestwa Szkocji z Królestwem Anglii, czego oczywistą implikacją będzie utworzenie niepodległego państwa szkockiego. Chcąc dowiedzieć się czy ministerstwo jest przygotowane na taką ewentualność, wspólnie z Posłami Jarosławem Sachajko, Magdaleną Błeńską, Jerzym Kozłowskim, Józefem Brynkusem, Andrzejem Maciejewskim, Jackiem Wilkiem i Tomaszem Jaskółą, złozyliśmy stosowną interpelację, której pełna treść znajduje się poniżej.
Odpowiedź ministerstwa będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=4904
Szanowny Panie Ministrze,
w dniu 18 września 2014 r. Szkoci w referendum większością głosów 55,3% do 44,7% opowiedzieli się za pozostaniem Królestwa Szkocji w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Wynik głosowania z dnia 23 czerwca 2016 r., w którym obywatele brytyjscy poparli postulat wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przy rozkładzie głosów na obszarze Szkocji w stosunku 62% do 38% za pozostaniem w UE, pozwala przypuszczać, że niebawem do debaty publicznej powrócą deliberacje o trwałości i integralnością Wielkiej Brytanii. Nie można wykluczyć scenariusza, że zgodnie z zasadą rebus sic stantibus szkocki suweren zacznie się domagać reasumpcji wyników referendum z września 2014 r. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, że w powtórnym głosowaniu Szkoci, za cenę pozostania w strukturach europejskich, zdecydują o zerwaniu istniejącej od 1707 r. unii realnej Królestwa Szkocji z Królestwem Anglii, czego oczywistą implikacją będzie utworzenie niepodległego państwa szkockiego.
- Czy Rada Ministrów i Ministerstwo Spraw Zagranicznych miały przygotowany scenariusz działań na wypadek, gdyby w rezultacie referendum niepodległościowego z dnia 18 września 2014 r. Szkoci opowiedzieli się za utworzeniem niepodległego państwa?
- Jakie kroki, jeżeli takowe były przewidziane, zamierzała podjąć Rada Ministrów, tj. czy przykładowo zamierzała de iure uznać Szkocję za niepodległe państwo?
- Jaki horyzont czasowy obejmowałyby takie działania, tj. na kiedy przewidywana była oficjalna rekcja polskiego rządu?
- Czy gdyby doszło do powtórzenia referendum niepodległościowego w Szkocji, w wyniku którego Królestwo Szkocji wystąpiłoby ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej modus operandi Rady Ministrów byłby zbieżny z planami posunięć przygotowanymi w 2014 r. na wypadek ziszczeniu się scenariusza o utworzeniu niepodległego państwa szkockiego?
Z uszanowaniem