Przejdź do treści
  • 3 min read
Strona główna » Aktualności » Interpelacja w sprawie dostępu do systemów informacji prawnej dla sędziów

Interpelacja w sprawie dostępu do systemów informacji prawnej dla sędziów

Obywatele poprosili o interwencję w związku z dostępem systemów informacji prawnej dla sędziów takich jak Lex czy Legalis. Ministerstwo pozwala na korzystanie tylko z jednego systemu. W wyniku sporu (między wydawnictwami Wolters Kluwer Polsska i C.H. Beck), który rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza a następnie Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydowano, że sędziowie od przyszłego roku nie będą pracowali na dotychczasowym systemie tj. LEX (wyd. Wolters Kluwer), a będą bazowali na systemie Legalis (C.H. Beck). Składając interpelację z grupą Posłów, zapytaliśmy m.in. o możliwość przywrócenia korzystania z innych systemów. Pełna treść interpelacji dostępna umieszczona jest poniżej.

hammer-802301__340

Odpowiedź na interpelację będzie dostępna na stronie http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=8359

Posłowie zgłaszający interpelację: Piotr Apel, Wojciech Bakun, Elżbieta Borowska, Barbara Chrobak, Sylwester Chruszcz, Paweł Grabowski, Tomasz Jaskóła, Bartosz Józwiak, Norbert Kaczmarczyk, Jakub Kulesza, Andrzej Maciejewski, Maciej Masłowski, Jarosław Porwich, Stefan Romecki, Tomasz Rzymkowski, Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki, Paweł Szramka, Jacek Wilk, Rafał Wójcikowski

Szanowny Panie Ministrze,

do mojego biura poselskiego wpłynęła prośba o interwencję w związku z dostępem systemów informacji prawnej dla sędziów.

Podczas mojego ostatniego dyżuru poselskiego zapoznałem się z problem dostępu systemów informacji prawnej dla sędziów. Chodzi tutaj o systemy takiej jak Lex czy Legalis. Z informacji, które udało mi się uzyskać okazuje się, że Ministerstwo pozwala na korzystanie tylko z jednego systemu. O ile orzecznictwo jest takie samie we wszystkich systemach to już treść komentarzy prawniczych często są odmienne. W wyniku sporu (między wydawnictwami Wolters Kluwer Polsska i C.H. Beck), który rozpatrywała Krajowa Izba Odwoławcza a następnie Sąd Okręgowy w Warszawie zadecydowano, że sędziowie od przyszłego roku nie będą pracowali na dotychczasowym systemie tj. LEX (wyd. Wolters Kluwer), a będą bazowali na systemie Legalis (C.H. Beck).

Z doniesień medialnych wynika, że wiceminister Patryk Jaki w pismach do wszystkich sądów zaznaczył, że należy korzystać z modułów komentarzy i piśmiennictwa wydawnictwa, który wygrał w sporze oraz, że nie ma zasadności do zakupywania innych systemów informacji prawnej niż ten, który został wybrany na podstawie umowy centralnej. Obecnie sądy mogły korzystać z modułów komentarzowych innych dostawców niż ten, od którego kupowali systemy prawne. Eksperci uważają, że tylko korzystanie z tych dwóch systemów jest najlepszym wyjściem, gdyż one wzajemnie się uzupełniają. Dodatkowo, kancelarie prawne korzystają z obu systemów przedstawiając swoje argumenty w sprawie, więc należałoby, żeby sędziowie również mieli dostęp do dwóch źródeł. Zdaniem sędziów przyspiesza to czas orzekania w sprawie, a szybkość procesu jest przecież podstawą sądownictwa.

W związku z powyższym pragnę zapytać:

1. Czy Pan Minister ma zamiar przywrócić możliwość korzystania przez sądy z różnych modułów niezależnie od dostawcy systemu prawnego?

2. Czym podyktowane są nowe regulacje?

3. Czy Ministerstwo planuje konsultacje z środowiskami prawniczymi w tym temacie?