Przejdź do treści
  • 3 min read
Strona główna » Aktualności » Jakub Kulesza – kandydat na Prezydenta Miasta Lublin przedstawił koncepcję “Lubelskiego Dnia Referendalnego”.

Jakub Kulesza – kandydat na Prezydenta Miasta Lublin przedstawił koncepcję “Lubelskiego Dnia Referendalnego”.

Jakub Kulesza kandydat na Prezydenta Miasta Lublin z Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie przedstawił koncepcję “Lubelskiego Dnia Referendalnego”.

Jakub Kulesza kandydat na Prezydenta Miasta Lublin z Komitetu Wyborczego Wyborców Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie przedstawił koncepcję “Lubelskiego Dnia Referendalnego”.

– “Demokracja miejska to dla nas nie tylko wybory, lecz ciągła partycypacja mieszkańców w realnym podejmowaniu decyzji o mieście, oparta na edukacji obywatelskiej. Tak brzmi druga teza miejska opracowana niespełna trzy lata temu na Kongresie Ruchów Miejskich – rozpoczął konferencję kandydat na Prezydenta Lublina Jakub Kulesza.

– “Nasza propozycja polega na tym, by raz w roku odbyło się referendum lokalne w kluczowych dla Lublina sprawach. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłaszać propozycje pytań. Każde zgłoszenie będzie musiało określać koszt realizacji i źródło finansowania. Lista pytań zgłoszonych przez mieszkańców byłaby co roku zatwierdzania przez Radę Miasta. Zgrupowanie wszystkich pytań w ramach jednego referendum pozwoli uzyskać 30% ustawowy próg frekwencyjny” – powiedział Jakub Kulesza.

Przedstawiciele komitetu Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie podkreślają, że lokalne referendum jest najlepszym sposobem na konsultowanie kluczowych decyzji z mieszkańcami. Jest to bowiem jedyna wiążąca forma konsultacji społecznych.

– “Nie przypominam sobie, by włodarze Lublina choć raz zapytali mieszkańców o zdanie w kluczowych i kontrowersyjnych kwestiach poprzez organizację referendum lokalnego. Jest tyle spornych spraw, o których powinni zdecydować sami mieszkańcy – o zmianie planu zagospodarowania przestrzennego Górek Czechowskich, o budowie elektrowni na Bystrzycy, o likwidacji straży miejskiej czy o dalszym zadłużanie miasta” – dodał Kulesza.

Na pytanie o spodziewane koszty organizacji Lubelskiego Dnia referendalnego Jakub Kulesza odpowiedział:

– “Coroczne referendum lokalne można zorganizować za mniej, niż wynosi roczna pensja prezesa jednej z miejskich spółek”.

Kandydaci na radnych z Komitetu Kukiz, Wolność, Lubelscy Patrioci i Ruchy Miejskie są zgodni, że Lubelski Dzień Referendalny zachęci mieszkańców Lublina do większego zainteresowania sprawami miasta.

Relacje medialne: https://lublin.tvp.pl/38947477/postulaty-wyborcze-kandydata-na-prezydenta-lublina-jakuba-kuleszy

https://radio.lublin.pl/news/jakub-kulesza-chce-wprowadzic-lubelski-dzien-referendalny