Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Pismo do WSS w Tychach ws. wymogów do porodu rodzinnego

Pismo do WSS w Tychach ws. wymogów do porodu rodzinnego

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach jest wśród tych placówek, które stawiają wymagania osobom towarzyszącym do porodu, warunkując udział w porodzie szczepieniem przeciw covid-19.

Zgodnie z informacją na stronie Szpitala, „rodzącej może towarzyszyć 1 osoba, która:
– jest ozdrowieńcem i ma na to dowód w postaci wyniku dodatniego testu na COVID bądź wynik badania poziomu przeciwciał (ważny do 180 dni i wymagany do okazania personelowi oddziału)
– jest zaszczepiony (w przypadku preparatów Moderna, Pfizer i Astra Zeneca po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki bądź 28 dni po zaszczepieniu preparatem Johnson&Johnson) – wymagany jest certyfikat zaszczepienia
– w innym przypadku trzeba wykonać w Izbie Przyjęć na własny koszt test PCR i poczekać do uzyskania wyniku. Czas oczekiwania na wynik trwa około godziny”.

Szczególnie zainteresował mnie czas oczekiwania. Każdy wie, że poród jest zwykle zdarzeniem nieplanowanym i odbywa się w różnym tempie. A co w przypadku, kiedy poród trwa tyle, ile tata oczekuje na test? Wiadomo, tata nie ma możliwości powitania na świecie swojego dziecka. Trudno dostrzec logikę w tych zasadach, ale damy szansę dyrekcji na zajęcie stanowiska w tej sprawie.

Pismo do szpitala: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Tychach.wymogi do porodów rodzinnych

Odpowiedź na interwencję: Megrez Sp.z o.o. odpowiedź na interwencję

W związku z odpowiedzią Szpitala, w której to Prezes Zarządu potwierdził wprowadzone zasady, skierowałem wniosek do NFZ z prośbą o kontrolę.

Pismo do NFZ: NFZ.ws. zasad do porodów rodzinnych w Megrez sp. z o.o.

NFZ poinformowało o wszczęciu czynności wyjaśniających: Odpowiedź NFZ. wszczęcie czynności kontrolnych.