Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Poseł interweniuje! Szpital odmówił dziecku przedoperacyjnego badania z powodu niezaszczepienia rodzica

Poseł interweniuje! Szpital odmówił dziecku przedoperacyjnego badania z powodu niezaszczepienia rodzica

Lekarz odmówił 12- miesięcznej dziewczynce badania ze względu na brak szczepienia przeciw covid-19 jej mamy zastępczej. Dziewczynka czeka na poważną operację, która bez badania się nie odbędzie.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu doszło do niebywałego skandalu.

Mała 12-miesięczna Maja przebywa w rodzinie zastępczej. Wraz ze swoim opiekunem prawnym i babcią udała się w dniu 21.09.2021 r. do Szpitala na ważne przedoperacyjne badanie specjalistyczno – kardiologiczne. Maję czeka poważna operacja. U dziewczynki stwierdzono wadę wrodzoną płata dolnego płuca lewego (sekwestracja płucna), torbielowate struktury 2,9×3,7×4,6cm, guza śródpiersia tylnego, podejrzenie wady rozwojowej, a do tego ubytek przegrody międzyprzedsionkowej w serduszku.

W dniu planowanego badania, pani doktor pediatra kardiolog  wyszła przed gabinet i zapytała panie, czy zaszczepiły się na covid-19. Panie odpowiedziały, że nie i zapytały, co to ma wspólnego z badaniem Mai? Na to usłyszały, że skoro nie są zaszczepione, to pani doktor nie wykona badania i w ogóle nie zostanie ono zrobione. Dodała jeszcze, że bez szczepienia, zarówno chora dziewczynka jak i jej opiekunka, nie mają czego szukać w szpitalu. Zdaniem pani doktor, to opiekunka prawna uniemożliwia przeprowadzenie dziecku operacji, gdyż nie chce się zaszczepić.

W najbliższy poniedziałek tj. 04.10.2021 r. ma się odbyć konsultacja przedoperacyjna i dziewczynka powinna mieć do tego czasu wynik badania, którego odmówiono. W tej sytuacji nie mogłem pozostać bierny. Nie ma mojej zgody na rażące łamanie prawa i świadome narażenie zdrowia i życia dziecka poprzez bezpodstawną odmowę badania medycznego. 

Wystosowałem do Dyrektora placówki żądanie wykonania badania w dniu 28.09.2021 r. W przypadku odmowy będę zmuszony podjąć stosowne kroki i powiadomić odpowiednie organy.

W sprawie zajął również stanowisko Rzecznik Praw Pacjenta, który słusznie stwierdził, że „odmowa udzielenia pacjentowi pomocy medycznej z powodu braku zaszczepienia pacjenta lub jego opiekuna prawnego przeciw COVID-19 jest niedopuszczalna. Szczepienie to, zalecane jako skuteczna metoda walki z epidemią wirusa SARS-CoV-2, nie jest obowiązkowe i lekarz nie może od faktu zaszczepienia warunkować udzielenia świadczeń zdrowotnych pacjentowi”.

Liczę na szybką refleksję ze strony personelu medycznego z wrocławskiego szpitala.

Pismo do Dyrektora WSS we Wrocławiu: WSS we Wroclawiu.odmowa badania dziecka.

W tym miejscu pojawi się odpowiedź dyrekcji szpitala.