Przejdź do treści
  • 2 min read
Strona główna » Aktualności » Separacja noworodka od mamy w szpitalu w Piszu – interwencja poselska!

Separacja noworodka od mamy w szpitalu w Piszu – interwencja poselska!

W Szpitalu Powiatowym w Piszu dochodzi do poważnego naruszenia standardów opieki okołoporodowej. Pacjentki, które nie zgadzają się na wykonanie testu na covid-19, za karę są separowane od swoich nowonarodzonych dzieci.

Nieprawidłowe postępowanie dotyczy noworodków pacjentek po porodzie , które nie zgodziły się na pobranie wymazu z nosogardzieli i jest konsekwencją postępowania personelu na Oddziale Położniczym. Postępowanie to polega na zabieraniu dziecka matce pod pretekstem możliwego przeniesienia zakażenia, pomimo braku objawów jakiejkolwiek choroby!

Poinformowano mnie, że lekarze posługują się szantażem w stosunku do pacjentek. Panie są straszone, że w przypadku odmowy pobrania wymazu, ich dzieci nie zostaną zaszczepione na gruźlicę.  Oprócz szantażu, padają zarzuty braku kontaktu dziecka z matką po porodzie drogą cięcia cesarskiego z powodu braku wymazu PCR oraz groźby całkowitej separacji dziecka w czasie pobytu w szpitalu. Jeżeli rzeczywiście do takich sytuacji dochodzi, to już nie można nazwać tego naruszeniem. To przestępstwo!

Skierowałem pismo do Dyrektora Szpitala, dając tym samym możliwość zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Pismo do Dyrektora szpitala: Szpital Powiatowy w Piszu.separacja i przymusowe testy.

Odpowiedź Dyrektora: SP ZOZ w Piszu.odpowiedź ws. separacji i przymusowych testów.

Dyrektor nie otrzymał żadnych skarg od pacjentek, które mogłyby potwierdzić tak poważne zarzuty. To dość istotna kwestia. Chcę podkreślić, że każda pacjentka, która czuje się pokrzywdzona przez personel medyczny, ma prawo do złożenia skargi do Rzecznika Praw Pacjenta. Bardzo często otrzymuję informacje, że pacjentki boją się osobiście składać skarg i tym samym ujawniać swoich danych. To w pełni zrozumiałe, ale trzeba pamiętać, że w takich przypadkach, gdzie dochodzi nawet do popełnienia przestępstwa przez personel medyczny, pozostawienie tego w milczeniu działa na niekorzyść własną i innych pacjentek, które w przyszłości  powitają swoje dzieci w miejscu, w którym dochodzi do rażącego łamania prawa.

Miejmy odwagę walczyć o siebie i swoje prawa!