Przejdź do treści
Strona główna » Aktualności » Pismo do UKE ws. konsultacji aukcji częstotliwości 5G

Pismo do UKE ws. konsultacji aukcji częstotliwości 5G

Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił, że „20 grudnia wystartuje proces konsultacji dokumentacji aukcyjnej na pasmo „C” (3480-3800 MHz)”.

Rozpoczęcie przez UKE procedury konsultacji aukcji częstotliwości 5G stanowi zaskoczenie dla całej branży, z uwagi na fakt, że dotychczas UKE stało na stanowisku, że zainicjowanie tego procesu możliwe będzie dopiero, kiedy Komitet Stały Rady Ministrów zaakceptuje przepisy zawarte w projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa (UKSC), co do dnia dzisiejszego nie miało jeszcze miejsca.

Co więcej, do momentu uchwalenia projekt UKSC musiałby przejść jeszcze całą, bardzo długą drogę legislacyjną podczas której mogłoby w jego ramach dochodzić do wielu, często fundamentalnych z punktu widzenia organizacji aukcji częstotliwości 5G, zmian. W związku z tym ogłoszenie organizacji postępowania konsultacyjnego w ciągu najbliższych kilku dni rodzi pytania o to, na podstawie jakich przepisów będą one organizowane, w szczególności w zakresie wymagań bezpieczeństwa.

Zastosowanie w konsultacjach wymagań opartych na przepisach projektu UKSC rodzi bardzo duże ryzyko zakwestionowania wyników postępowań konsultacyjnych lub samych aukcji przez jej uczestników lub przez inne podmioty, z uwagi na brak jednoznacznej i obowiązującej podstawy prawnej. Dlatego skierowałem pismo do Prezesa UKE, zadając m.in. pytanie o podstawy prawne oraz konsekwencje stwierdzenia nieważności aukcji.

Pismo do Prezesa UKE: https://kulesza.pl/wp-content/uploads/2022/12/Pismo-do-Prezesa-UKE-ws.-konsultacji.-1-1-1.pdf

W tym miejscu pojawi się odpowiedź Prezesa UKE.