Na prośbę rolników, wspólnie z posłem Jarosławem Sachajko, skierowałem interpelację do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zamiaru likwidacji hodowli zwierząt futerkowych. Tradycja funkcjonowania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych kształtuje się już od ponad wieku.
Przez te lata Polska osiągnęła pozycję jednego ze światowych liderów, ustępując tylko Danii i Chinom i wiodąc absolutny prym pod względem standardów prowadzonych gospodarstw utrzymujących hodowlę zwierząt futerkowych. Na fermach zwierząt futerkowych zatrudnienie znajduje bezpośrednio ponad 13 tysięcy osób, co potwierdzają badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Jaki stosunek ma Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do zamiaru likwidacji przemysłu futrzarskiego?
Zapytałem o to w poniższej interpelacji. Odpowiedź Ministerstwa można poznać tutaj: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT&nr=18700
Szanowny Panie Ministrze,
tradycja funkcjonowania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych kształtuje się już od ponad wieku. Przez te lata Polska osiągnęła pozycję jednego ze światowych liderów, ustępując tylko Danii i Chinom i wiodąc absolutny prym pod względem standardów prowadzonych gospodarstw utrzymujących hodowlę zwierząt futerkowych. W ostatnich latach Polska znacznie zwiększyła skalę eksportu wyprawionych i niewyprawionych skór zwierząt futerkowych, co przełożyło się na ogólny wzrost eksportu artykułów rolno-spożywczych z Polski.
Dodatkowo na fermach zwierząt futerkowych zatrudnienie znajduje bezpośrednio ponad 13 tysięcy osób, co potwierdzają badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dodatkowo dzięki fermom futrzarskim właściwie funkcjonują także firmy z branż ściśle kooperujących z hodowcami. Osoby tu zatrudnione sprofilowały swoją działalność właśnie na potrzeby hodowców zwierząt futerkowych, specjalizując się w produkcji pasz, sprzętów, budynków inwentarskich czy handlu skórami. Do Sejmu wpłynęły jednak dwa projekty nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, które dążą do likwidacji tej prężnie rozwijającej się gałęzi polskiej gospodarki. Wobec powyższych faktów, uprzejmie proszę o odniesienie się do poniższych pytań:
- Jaki jest stosunek Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wobec zapisów związanych z likwidacją przemysłu futrzarskiego w Polsce?
- Czy ministerstwo planuje stanąć w obronie branży w przypadku, gdyby miało dojść do procedowania wspomnianych projektów dążących do likwidacji branży hodowli zwierząt futerkowych?
- Czy ministerstwo ocenia polski przemysł futrzarski jako branżę perspektywiczną (taki pogląd wyraził kilka lat temu bank BZ WBK w rankingu najbardziej rozwojowych branż polskiej gospodarki)?
Z wyrazami szacunku