Przejdź do treści
  • 4 min read
Strona główna » Aktualności » Interwencja poselska ws. zarzutów karnych ZUS wobec kobiet

Interwencja poselska ws. zarzutów karnych ZUS wobec kobiet

Urzędnicy ZUS składają do prokuratury zawiadomienia o próbie popełnienia przestępstwa z art. 286 § 1 Kodeksu karnego, za który grozi do 8 lat pozbawienia wolności!

Od dawna zajmuję się działalnością ZUS i widzę szereg zaniechań i aktów łamania prawa przez urzędników, ale czegoś takiego nikt się nie spodziewał. I nikt nie zna odpowiedzi, w jakim celu? Twierdząc ironicznie, kiedy ZUS chce za wszelką cenę odzyskać wypłacone pieniądze, można określić cel takiego działania – uzyskanie korzyści finansowych. A co ma na celu doprowadzenie do wyroku skazującego i pobytu w więzieniu kobiety, która byłaby zmuszona zostawić małe dzieci, nawet na 8 lat? Nie wiadomo.

O co dokładnie chodzi? Problemy kobiet z ZUSem opisywałem wielokrotnie. Szeregu interwencji już nawet nie zliczę. Problem zaczyna się od tego, że kobiety, jak i wszyscy przedsiębiorcy, deklarowały wyższe niż minimalne podstawy wymiaru składek, zgodnie z przepisami ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ustawa reguluje zakres tych kwot, min. 60% i max. 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

Zatem kobiety, zgodnie z prawem, deklarowały wyższe podstawy wymiaru składek, a co za tym idzie opłacały wyższe składki. Kiedy w pewnym momencie życia, kobiety decydowały się na macierzyństwo, naturalnie podczas ciąży przebywały na świadczeniach chorobowych a po porodzie na macierzyńskich. Co należy podkreślić, ZUS przyznawał, obliczał i wypłacał świadczenia.

Masowa nagonka urzędników ZUSu zaczęła się w 2019 roku. ZUS wydawał decyzje, w których stwierdzał fikcyjność firm lub w przypadku braku możliwości wmówienia, że firma nie istnieje, obniżał wysokość podstawy wymiaru składek do minimum. Następnie żądał zwrotu świadczeń, które sam wcześniej przyznał i wypłacił. Co ważne, odsetki od tych świadczeń to nic innego jak czysty zysk dla ZUsu.

Kobiety odwoływały się od tych krzywdzących decyzji. Wiele spraw jest jeszcze w sądach, są sprawy wygrane, ale są niestety sprawy, w których kobiety przegrały z ZUSem. Decyzje stały się prawomocne, a więc kobiety muszą oddać świadczenia. Na tym sprawa powinna się zakończyć. Niestety. Urzędnicy ZUSu, z niewiadomych względów, postanowili dobić przedsiębiorcze matki. W przypadku przegranych spraw zgłaszają zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 286 § 1 kodeksu karnego w związku z art. 233 § 1 kk, za co grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Przestępstwo to ma rzekomo polegać na próbie wyłudzenia wypłaty świadczenia z ubezpieczeń społecznych oraz wprowadzeniu w błąd Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przyznawał i wypłacał świadczenia. O jakim wyłudzeniu mowa?

A może to urzędnicy ZUSu wprowadzają świadomie przedsiębiorców w błąd i wypłacają im wysokie świadczenia tylko po to żeby po kilku latach je obniżać i żądać zwrotu z odsetkami? Miejmy na uwadze, że są sprawy, w których ZUS przegrał, w których sądy przyznają rację kobietom prowadzącym działalność gospodarczą. Czy w takim wypadku należy składać zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez urzędników? Może to urzędnicy próbują wyłudzić od kobiet pieniądze, domagając się zwrotu wypłaconych świadczeń?

Mamy ulotkę, która zachęca przedsiębiorców do opłacania wyższych składek.

https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Ulotka_Masz+Wyb%C3%B3r_rozszerzona.pdf/4db53585-b88d-7cea-11f3-674517bc4b7d?fbclid=IwAR0qte15vRnvtwIlbRPUVo_Yh730fDoIb0E0sVMh_Gk0xnxQdszzoekI_2k

Ulotka zatytułowana „MASZ WYBÓR”, piękne hasło „TY DECYDUJESZ: BRAK SKŁADEK – BRAK ŚWIADCZEŃ, NIŻSZE SKŁADKI – NIŻSZE SWIADCZENIA, WYŻSZE SKŁADKI – WYŻSZE ŚWIADCZENIA”. A w praktyce wygląda tak, że jak przedsiębiorca, konkretnie kobieta opłaca wysokie składki a następnie zachodzi w ciążę i chce skorzystać z wyższych świadczeń, staje się przestępcą.

Nie zostawię tej sprawy dopóki urzędnicy ZUSu nie wycofają się z tych skandalicznych działań i nie poniosą za to konsekwencji. Z niecierpliwością oczekuję na odpowiedź Prezes ZUS, pani Gertrudy Uścińskiej. To pismo jest tylko jednym z kroków w celu zatrzymania tego procederu nękania kobiet, które zdecydowały się na macierzyństwo.

Pismo do Prezes ZUS ZUS pismo do pani Prezes ZUS ws. zarzutów karnych podpisane

Odpowiedź Członka Zarządu ZUS Odpowiedź Członka Zarządu ZUS

Pismo – odpowiedź do Członka Zarządu: Zarząd ZUS odp. 2021 WUK.1

Odpowiedź z ZUS- powiadomienie o wydłużeniu terminu: odpowiedź_p.poseł Kulesza

Ponaglenie do ZUS o wyznaczenie terminu odpowiedzi: ZUS ponaglenie. zarzuty karne